در این آخرین ماه­ هاى قرن چهاردهم و در طلیعه قرن پانزدهم هجرى خورشیدى و در آخرین روزهاى سال ٢٠٢٠ میلادى، جهان گرفتار بحران بزرگ پاندمى کروناست. بحرانى که بر همه جنبه هاى زندگى انسانها سایه انداخته، جان و حیات آنها را نشانه گرفته است. در کشور ما این بحرانِ چندین ماهه، همچون بار مضاعفى بر بحران تحریم هاى ظالمانه اقتصادى جامعه را گرفتار مشکلات فراوان کرده حرکت چرخ توسعه کشور را کند و رشد تولید ناخالص داخلى را عملا متوقف ساخته است.

 با اعتقاد راسخ به اینکه اراده و ایمان ملت بزرگ ایران مشکلات و بحران ها را به پایان می­ رساند، هر گامى که در این روزها براى ایجاد امید به آینده کشور، ساختن فرداى بهتر،  بویژه تبادل دستاوردهاى علم و فناورى و ایجاد نشاط در فضاى فرهنگى کشور برداشته شود مغتنم است. وزارت علوم و دانشگاه­ ها گرچه به سختى تلاش می­ کنند با آموزش­ هاى مجازى و از راه دور بخشى از رسالت خود را انجام دهند ولى مشکل پژوهش همچنان پابرجاست. در این میان کاهش سرسام­ آور ارزش پول ملى، امکان حضور  و شرکت پژوهشگران ایرانى در مجامع و کنفرانس­ هاى خارج از کشور را تقریبا ناممکن ساخته است.

در چنین شرایطى برگزارى کنفرانس­ هاى مهمى همچون کنفرانس سالانه بین­ المللى انجمن مهندسان مکانیک ایران با قدمتى طولانى که امکان ارائه نتایج پژوهش دانشگاهیان و صنعتگران در طى یک سال را در داخل کشور فراهم مى سازد، اهمیتى دو چندان می­ یابد. انجمن مهندسان مکانیک ایران همچون گذشته که برگزارى همایش را با همراهى یکى از دانشگاه­ هاى برتر کشور انجام می ­داده، سال آینده نیز، ضمن پذیرفتن مستقیم بخش بزرگترى از مسئولیت­ هاى برگزارى کنفرانس، از مساعدت و همراهى دانشگاه صنعتى خواجه نصیرالدین طوسى برخوردار خواهد بود.  مایه مسرت است که بیست و نهمین همایش سالانه بین­ المللى مهندسى مکانیک در تاریخ چهارم تا ششم خردادماه سال ١٤٠٠ بطور مشترک با هشتمین همایش دو سالانه صنعت نیروگاه­ هاى حرارتى برگزار مى شود که گروه صنعتى و اقتصادى مپنا بنیانگذار و حامى آن بوده و هست.

همزمان با برگزارى این دو همایش، سخنرانان کلیدى در زمینه­ هاى مرتبط با مهندسى مکانیک و نیروگاه­هاى حرارتى در سطح ملى و بین­ المللى دعوت مى شوند، تا آخرین دستاوردها و تجربه­ هاى خود را در اختیار شرکت کنندگان این همایش­ ها قرار دهند. علاوه بر کارگاه­ هاى آموزشى، نمایشگاه­ هاى صنعتى و برگزارى مسابقات دانشجویى، همزمان با همایش چندین میزگرد تخصصى برگزار می­ شود، که استادان برجسته دانشگاه ها و مدیران ارشد نهادهاى دولتى و خصوصى این میزگردها را در زمینه هاى مرتبط با مهندسى و مسائل و چالش­ هاى روز مدیریت می­ نمایند. برگزارى این دو همایش در صورت ادامه وضعیت کنونى همه­ گیرى کرونا بصورت مجازى و در غیر اینصورت حضورى خواهد بود.

ایجاد انگیزه و امید به آینده روشن بویژه براى جوانان و دانش­  آموختگان کشور، مهمترین وظیفه­ اى است که همه ما در انجمن مهندسان مکانیک ایران، دانشگاه صنعتى خواجه نصیرالدین طوسى و تمامى دانشگاه هاى کشور و در گروه مپنا به آن مسئول و متعهدیم. امید است برگزارى این همایش­ ها گام موثرى در این مسیر باشد.

از همه پژوهشگران دانشگاهى، دانشجویان تحصیلات تکمیلى، فناوران و نوآوران صنعتى در همه زمینه­ هاى مرتبط با مهندسى مکانیک و نیروگاه­ هاى حرارتى، فناوران گروه مپنا، نوآوران شرکت­ هاى دانش­ بنیان و همه علاقه مندان دعوت می­ شود هرچه سریعتر حاصل فعالیت­ های پژوهشى خود را در قالب مقاله ای جهت ارائه در همایش سال آینده به دبیرخانه همایش ارسال نمایند. انجمن مهندسان مکانیک ایران خانه شماست. در این خانه عضو شوید و در اداره آن مشارکت کنید. به امید عضویت شما در انجمن و حضور با نشاط و موثر تان در همایش­ هاى خرداد ١٤٠٠

على غفارى دبیر همایش